BLOG - SAMURAI JSME UVAŘILI Z DŮVĚRY PRVNÍCH 100 LIDÍ

Psal se rok 2015 a ve vzduchu visel vznik jednoho světového unikátního produktu. Vsadit jsem vše na jeden svůj nápad, který se uvnitř mě vehementně dožadoval realizace. Po 12ti letech zkušeností z čajem jsem ušel už dost na to, abych vykročil na nevyšlapanou cestu. Má nová cesta čaje, cesta prémiových extraktů z kvalitních sypaných čajů. Cesta nealko panáku, který nakopne čistou čajovou energií. Čaj v láhvi. Něco, co ještě nikdo neznal a nikdo nevyráběl. Taková hopsinková šťáva, elixír mládí. 

Následoval technický dozvuk všech otázek a výzev. Začal jsem zjišťovat, co všechno vlastně potřebuji, abych mohl vytvořit vlastní produkt z čaje. A to máte: "Receptury, testy,  suroviny, výrobu, rozpočty, úvahy, název, logo, web, design etiket, letáku, eshop a v neposlední řadě peníze na to všechno.". Začal jsem hledat rádce, kteří mě v problematice zorientují. Mezi nimi byl sympatický, usměvavý kluk Martin Solnička, kterého jsem poznal v Impact HUB Prague a později se toto setkání ukázalo jako osudové. Dalším rádcem byl Václav Binar z True Tea, který mě zasvětil do základních rozpočtových úvah výroby a prodeje takového výrobku. 

Na grafiku jsem si vybral Maťo Mišíka, se kterým jsem ze znal z dalšího inspirativního coworkingu Creativ Gate a volba to byla nadmíru správná. Vybral jsem tvar láhve a vymyslel jsem název a Maťo doplnil celou podobu. A to všechno na první dobrou. Žádné dlouhé vývoje, desítky vracení a tápání.

18673084_1844113562581759_2949510218323467699_o

V březnu 2015 se mohlo jít na první veřejnou prezentaci demo verze celého nápadu, vstříc názorům publika. Podporu a místo poskytl Ctirad Hemelík, ředitel festivalu Evolution (na fotografii vpravo) a mohl jsem v březnu vystavovat na největším festivalu zdravého životního stylu. Byla to skvělá příležitost, jít s kůží na trh. Polepil jsem etiketami první tři lahve, víc jsem jich neměl. Další zásobu na ochutnávky jsem si připravil do PETek a schoval pod bar, a následně doléval do  jediných skleněných lahví na baru. Servíroval jsem do poctivých hospodských panáků. Byla to první, odvážná a punková prezentace nápoje. Byl jsem nervózní. Čekala mě první masivní zpětná vazba na něco, co jsem doteď ochutnal jen já.

prvni_prezentace_idea_samuraishot 11149744_1387129974946789_5319908934270401485_o

První přípitky demo verze Samurai Shotu na Festivalu Evolution                          Demo verze první, základní edice od Samurai Shotu

Ohlasy z prezentace na Evolution byly povzbuzující. Mohl jsem přistoupit k dalšímu kroku, ke kampani pro přípravu první várky. Várka obsahovala základní tří varianty Bitter Green, Pure Dark a Sweet Flower. Všechny tři se doteď drží na špici v našem eshopu. Receptury jsem měl v hlavě jasné, našel jsem v Soběslavi parádní výrobnu, s kterou spolupracujeme dodnes. Už mi jen scházely peníze na první výrobu. Potřeboval jsem 100 tisíc, které jsem neměl. Ale to co jsem měl, byla velká komunita lidí znalých čaje, kolem mého festivalu Čajomír fest.  Cesta vedla přes crowdfoundingovou kampaň. Ale nevyužil jsem nabídek Hithitu či podobných platforem. Vsadil jsem na emaily a facebook, kterým jsem roztroubil novinu o mém nápadu a požádal o pomoc. Na konci června 2015 mi má žena Bashka pomohla natočit video, kde jsme zformulovali celou výzvu. A tímto videem, točeným na mobil, na louce za chalupou jsme přesvědčili dostatek lidí, ať jdou do toho se mnou. 

Video ke kampani pro vznik Samurai Shotu červen 2015

Nabídl jsem 3 druhy za 500 Kč a 2x3 druhy 1000 Kč. Podařilo se. Za necelý měsíc se vybralo 110 tisíc v předobjednávkách na produkt, který ještě skoro nikdo neviděl, ani nepil. Mohlo se začít vyrábět. První várka prémiových povzbuzujících extraktů pod značkou Samurai Shot tedy 15. srpna 2015 spatřila světlo světa. A hlavně mi spadl kámen ze srdce, protože jsem mohl dostát svému slibu a všem, kteří podpořili tento projekt, odeslat jejich první objednávku. 

A bylo jasno. Tohle byl dobrý nápad. Díky vaší trvalé důvěře je Samurai shot na trhu už 5 let. 

Děkuji vám všem

Jaromír Čajomír Horák - drink designer a tvůrce Samurai Shotu

Banner Eshop SS